Kod Panosu

Kopyala, Yapıştır, Hatırla, Kodla..

Flex Mobile veya AIR Desktop ile SQLite Veritabanı Kullananlara Notlar

 • FlexORM kullanırsanız datanızı SQLite veritabanı gibi değil, RAM’de duran bir ArrayCollection gibi yönetirsiniz. Bu da datayı compenentlere bind ederken büyük kolaylık sağlar.
 • Genelde async bağlantı kullanmanız tavsiye edilir (SQLConnection.openAsync()) ama böyle yaprasanız her DB çağrısına bir Responder yazmak zorunda kalırsınız ve sonuçta kod spagettiye döner, maintain edemezsiniz. Benim tavsiyem sekron bağlantı kurmak ve datayı listelerken bir sayfalama mekanizması kulanmaktan yana. Bunu yapmak için http://www.riaspace.com/paged-list-loaded-from-sqlite-in-adobe-air adresindeki makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.
 • FlexORM ve sekron bağlantı kullanarak AsyncListView’e sayfalandırılmış data doldurmayı denediğim örnek projemi https://github.com/snowy73/PersonelLite adresindeki repositoryden incelleyebilirsiniz. ÖNEMLİ NOT: Bu projede kullanılan FlexORM kaynak kodu v0.8.2’den clonelanmış ve bir miktar değiştirilmiştir (https://github.com/snowy73/PersonelLite/blob/master/src/flexorm-degisiklikler.txt)
 • AIR’ın SQLite veritabanlarını şifreleme yöntemi çoğu veritabanı yönetim aracına uymadığından projenizi ilk başta şifrelenmiş veritabanı kullanacak şekilde başlatırsanız veritabanı büyüdükçe yönetmek zorlaşır. Ama development ortamında şifresiz veritabanı kullanıp projeyi production ortamına aktarmadan önce veritananınızı https://github.com/probertson/air-sqlite/blob/DB-copy-dev/src/com/probertson/data/DBCopier.as adresinde bulabileceğiniz classı kullanarak şifreleyebilirsiniz. Bu classı düzgün bir şekilde kullanmak için ilgili repository’nin DB-copy-dev adlı branch’ini kullanmanız gerekir.
Reklamlar

3 responses to “Flex Mobile veya AIR Desktop ile SQLite Veritabanı Kullananlara Notlar

 1. Burhan Aksendir 26/07/2014, 01:38

  Merhaba,

  Flex Mobile uygulamaları için çok faydalı ipuçları ve kaynaklar paylaşmışsınız. Özellikle şu “sekron bağlantı kullanarak AsyncListView’e sayfalandırılmış data doldurma” kısmı çok harika.

  http://www.riaspace.com/paged-list-loaded-from-sqlite-in-adobe-air adresi ne yazık ki çalışmıyor şu an. Sanırım domain kapanmış.

  Sizden ricam Flex Mobile içerisinde SQLite veritabanı kullandığımızı varsayarak bir Spark List’te nasıl AsyncListView kullanabiliriz ?

  Ben genellikle kod kalabalığından hoşlanmadığım için SQLConnection.open() methodunu kullanıyorum. Bazen Spark List’e aşırı data yüklemem gerekiyor ve tahmin edebileceğiniz gibi sayfalama yapamadığım için geç yüklüyor.

  Bu konuda yardımınızı rica edebilir miyim ?

  En içten saygılarımla,

  Burhan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: